Rozdiel medzi termovíziou a nočným videním

Ľudia sú neuveriteľne vynaliezaví, ale asi by takí neboli, keby neboli trpezliví. Napríklad takému Edisonovi sa podarilo zostrojiť prvú funkčnú žiarovku až po 30 tisíc pokusoch. Takže nie je ľahké si povedať, že veď to by aj mne napadlo vyrobiť žiarovku, dôležitú ju vedieť aj zostrojiť. A presne také podobné nástroje sú termovízia a nočné videnie – každému by ich napadlo zostrojiť, no takmer nikto nevedel ako. Viete však, aký je medzi nimi rozdiel?

Ako funguje nočné videnie

Ak ste videli čo i len jeden film s vojenskou tematikou, s najväčšou pravdepodobnosťou ste videli nočné videnie v akcii. Vďaka nemu môžete vidieť v noci objekty, ktoré sú ukryté v úplnej tme. Ako to funguje? Nočné videnie zbiera svojím objektívom infračervené žiarenie, ktoré ľudské oko nemá šancu vidieť. Nočné videnie funguje na zosilňovaní zostatkového svetla. To, čo zozbiera, premení na elektrónový signál a pošle do elektrooptického meniča. Elektrooptický menič tento signál posiela do okulárov, ktoré ho dokážu premeniť na skutočný obraz. A všetko sa to odohráva v odtieňoch zelenej farby. Prečo? Odpoveď je jednoduchá – ľudské oko rozozná práve najviac odtieňov zelenej.

Foto: AlexPlank, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=733579

Foto: AlexPlank, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=733579

Ako funguje termovízia

Termovízia funguje na odlišnom princípe, síce tiež zbiera infračervené žiarenie no nezosilňuje ho, ale zbierajú jeho odrazy. Takže nočné videnie nedokáže vidieť to spektrum, ktoré vidí termovízia a opačne. A toto, čo zozbiera senzor termovízie, je zobrazené na displeji, ktorý hrá farbami. Teda ak sníma objekty rôznych teplôt. Napríklad, ak by ste sa termovíziou pozerali na kachle, ich farba by bola červená až biela, záleží to od presnej teploty. Najteplejšie objekty termovízia zobrazuje bielou farbou a naopak, tie najchladnejšie čiernou. Termovízia sa používa napríklad pri pátraní po stratených osobách alebo lokalizácii požiaru v dome.