Rozdiel medzi Hollywoodom a Bollywoodom

Svetovo najväčším producentom filmov nie je Hollywood, ale joho indický rival Bollywood. Prvenstvo však má len v počte, nie tržbách a kvalite a možno práve preto sa väčšina jeho filmov za hranice nedostane. Napriek tomu Hollywood dosahuje celosvetovo rovnaké tržby ako v USA.

Čo je Hollywood?

Hollywood je okres v Los Angeles, v štáte California v USA. Na celom svete je známy vďaka filmovému priemyslu. Prvými dielami boli v r. 1990 melodrámy. Dnes produkuje Hollywood okolo 500 filmov ročne pre asi 3 miliardy divákov. Z celkovej svetovej produkcie je to len zlomok, no tržby z týchto filmov predstavujú asi 75% svetového obratu, z toho polovica pochádza z územia mimo USA. Hollywood má teda prvenstvo nie v počte produkovaných filmov ale v zárobkoch a takisto aj v kvalite, čo môže byť diskutabilné pre niektorých filmových nadšencov.

renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

Čo je Bollywood?

Bollywood sú indické filmové štúdiá, sústredené v Bombaji, z čoho vznikol aj jeho názov, t.j. kombinovaním názvu indického mesta a názvu amerického mesta, symbolu amerického filmového priemyslu – Hollywood. Bollywood bol až do nedávna podceňovaný a zosmiešňovaní ako indická nepodarená napodobenina Hollywoodu. Pravda je však taká, že Bollywood začal prvé krátke filmy produkovať už v roku 1899, teda skôr. Bollywood vyrobí asi 1000 filmov ročne, no tržby má podstatne nižšie a iba 20% zisku pochádza zo zahraničia. Bollywoodske filmy majú však veľký komerčný aj kvalitatívny potenciál a stále viac a viac sa ich objavuje v našich kinách, resp. televíziách.

Aký je rozdiel medzi Bollywoodom a Hollywoodom?

  • Bollywood sú indické filmové štúdiá v Bombaji, Hollywood je symbolom amerického filmového priemyslu
  • Bollywood má podstatne menšie tržby, kvalitu ale aj podiel svetovo úspešných filmov ako Hollywood
  • Bollywood produkuje dvojnásobné množstvo filmov