Rozdiel medzi realitami v Bratislave a v Košiciach

Reality v jednotlivých oblastiach Slovenska majú mnoho rozdielov či už v množstve ponúk, ich charakteru a najmä ceny. V tomto článku sme sa preto rozhodli porovnať špecifiká pri hľadaní nového bývania v dvoch najväčších mestách, a teda v Bratislave a v Košiciach.

Reality v Bratislave

Sústredenosť veľkých spoločností, s ktorou úzko súvisia pracovné príležitosti, sú dôvodom, prečo sa mnoho ľudí sťahuje z ostatných kútov Slovenska priamo do Bratislavy. Práve tento trend je jedným z činiteľov, ktoré ovplyvňujú dostupnosť realít a najmä ich cenu v Bratislave. Zaobstarať si bývanie v našom hlavnom meste je rozhodne najnákladnejšie. Priemerná cena za 3-izbový byt v paneláku sa pohybuje od 95 000 do 140 000€ v závislosti od lokality, výmery a stavu.

Medzi nehnuteľnosti s najdrahšou cenou za m2 patria jednoizbové a dvojizbové byty, ktoré sú jednak najžiadanejším artiklom na trhu s realitami, a zároveň ich je v Bratislave dostupných najmenej. O tieto byty majú záujem najmä mladí ľudia, ktorí sa rozhodli pre kariéru v Bratislave a často toto bývanie považujú len za prechodné. Bývanie v domoch je v Bratislave považované skôr za luxus a pre bežného občana je dostupné len v okrajových častiach.

Nedávna masívna výstavba nových bytových komplexov výrazne zväčšila ponuku bytov v novostavbách, ktorá je väčšia ako v Košiciach.

 

Ilustračné foto: mapichai / FreeDigitalPhotos.net

Ilustračné foto: mapichai / FreeDigitalPhotos.net

 

Reality v Košiciach

Situácia s realitami v Košiciach je pre bežného obyvateľa lepšia, keďže z pohľadu priemerných zárobkov a cien nehnuteľností si ich nákup môže dovoliť občan Košíc viac ako obyvateľ Bratislavy. Ponuka realít v meste Košice sa sústredí hlavne na sídliská Terasa, KVP, Juh, Ťahanovce či Dargovských hrdinov. 3-izbový byt v Košiciach v týchto miestach je možné zaobstarať už od 60 000 do 100 000€ v závislosti od lokality, výmery a stavu. Cena za m2 je však v priemere o takmer 40% nižšia ako v Bratislave.
Hodnota 3-izbového bytu v hlavnom meste sa vyrovná domčeku na okraji Košíc.