Rozdiel medzi prvou a druhou svetovou vojnou

2 svetové vojny v prvej polovici 20-teho storočia boli pravdepodobne najväčšie katastrofy, aké kedy postihli ľudstvo.

Čo je prvá svetová vojna?

Prvá svetová vojna trvala od roku 1914 do roku 1918, boje sa odohrávali najmä v Európe, ale aj v ďalších častiach sveta. Hlavnými účastníkmi konfliktu boli na jednej strane krajiny Dohody (Francúzsko, Veľká Británia, Rusko, Taliansko, Japonsko, neskôr USA) a na druhej strane Ústredné veľmoci (Rakúsko-Uhorsko, Nemecko, neskôr Bulharsko a Turecko). Napätie vyvrcholilo a výustilo v obrovský konflikt atentátom na dediča Rakúsko-Uhorského trónu Františka Ferdinanda v Srbsku. Bojovalo sa na viacerých frontoch, no najviac na západnom fronte. Vojna bola výnimočná najmä tým, že sa v nej prvý krát používali nové zbrane, a to tanky, lietadlá, plyn a podobne, vznikla nová stratégia, zákopová vojna, kedy pri pokuse o prelomenie línie zomierali 10-tisíce vojakov za jediný deň. Vojna bola mimoriadne krvavá, zahynulo v nej 10 milónov vojakov a 7 miliónov civilistov. Vojna skončila kapituláciou Nemecka a Rakúsko-Uhorska. Paradoxom je že na väčšine územia porazených krajín sa nikdy nebojovali, preto boli ich materiálne škody najnižšie.

Men of 1st Battalion advance past a burning fuel store on Pantelleria

Čo je druhá svetová vojna?

Druhá svetová vojna trvala od roku 1939 do roku 1945, bola najväčším ozbrojeným konfliktom vôbec, odhaduje sa, že si vyžiadala 45-60 miliónov obetí. Odohrávala sa na takmer všetkých kontinentoch. Po 1. svetovej vojne sa v 30-tych rokoch v deprimovanom nemecku dostali k moci nacisti na čele s fanatickým Adolfom Hitlerom. Práve Nemecko vyprovokovalo vojenský konflikt svojou ideológiou nadradeného národa – árijskej rasy a s cieľom podmaniť si celý svet. Proti štátom osi (Nemecko, Japonsko, Taliansko a okupované štáty) proti Spojencom (Británia, USA, Čína, Francúzsko a iné krajiny). Fašistická ideológia mala za následok genocídu Židovského národa, ktorého príslušníkov deportovali do koncentračných táborov, kde boli udusení a telá spálené. Po neúspešnom ťažení v chladnom Rusku boli Hitlerove vojská na ústupe na oboch frontoch a po dobití Berlína bola podpísaná kapitulácia Nemecka. Tento výsledok mal za následok vznik Železnej opony a rozdelenie Európy.

Aký je rozdiel medzi prvou a druhou svetovou vojnou?

  • 1. svetová vojna sa odohrala v rokoch 1914-1918, 2. svetová vojna v rokoch 1939-1945
  • 2. svetová vojna mala v pozadí nacistickú ideológiu a vyhladzovanie národov
  • 1. svetová vojna zmenila Európu, ukončila vládu monarchií a osamostatnila mnohé národy, 2. svetová vojna rozdelila Nemecko a Európu na kapitalistický západ a socialistický východ na dlhé roky
  • v 2. vojne zahynulo asi 3x viac ľudí ako v 1.-vej
  • 2. vojna postihla väčšinu krajín sveta a odohrávala sa na takmer všetkých kontinentoch