Rozdiel medzi notebookom a netbookom

Dnes si život bez PC, či notebooku len málokedy vieme predstaviť, či už s počítačom pracujeme, alebo ho používame na zábavu alebo komunikáciu.

Čo je notebook?

Notebook (angl. poznamkový blok) typ osobného počítača, ktorý má integrované všetky hardvérové jednotky vrátane klávesnice a LCD monitora v jednom celku bez možnosti rozoberania. jedinou odnímateľnou súčasťou je batéria. Myš je riešená vo forme touchpadu pod klávesnicou, no môže byť pripojená aj externá myš cez port USB. Notebook je v podstate prenosný počítač, z jeho druhého názvu laptop (lono-vrch) vyplýva že je prispôsobený na používanie v ”lone”, resp. na kolenách, jeho hmotnosť by mala byť do 5-6kg. Technické parametre notebooku sa v poslednej dobe takmer vyrovnali parametrom klasického PC, notebook obsahuje zvyčajne mechaniku CD ROM.

David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Čo je netbook?

Netbook, eee alebo mini notebook je menší typ notebooku spravidla s obrazovkou veľkosti uhlopriečky 10″ (rozmedzie 7-12 palcov) a hmotnosťou okolo 1kg. Už z názvu vyplýva že netbook je prioritne určený na prehliadanie internetových stránok, prípadne na úpravu dokumentov, kvôli svojej veľkosti neobsahuje CD ROM mechaniku a jeho parametre sú o čosi slabšie ako pre klasický multimediálny notebook. Najpoužívanejším procesorom netbookov je Intel Atom.

Aký je rozdiel medzi notebookom a netbookom?

  • netbook je menší typ notebooku s obrazovkou veľkosti 7″-12″
  • notebook váži až do 6kg, netbook váži okolo 1kg
  • netbook nemá zabudovanú CD ROM mechaniku