Rozdiel medzi nízkonákladovými a normálnymi leteckými spoločnosťami

Dnes si lietať môže dovoliť každý. A je to hlavne vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam, ktoré narobili na trhu s letenkami veľký vietor. Napríklad najlacnejšie letenky kúpite aj za euro. A to dokonca spiatočné. Niekedy sa kvôli chybám v systémoch stane, že letenka stojí aj 0 eur, ale takéto chyby sú menej časté. Napríklad Ryanair pred niekoľkými týždňami ponúkal spiatočné letenky z Prahy do Ríma za 1,70 eur. Aký je teda rozdiel medzi nízkonákladovými a klasickými leteckými spoločnosťami?

Klasické letecké spoločnosti

Medzi najznamejšie letecké spoločnosti patria Turkish Airlines, Fly Emirates, British Airways, American Airlines, Air France či Air Berlin. Najväčší rozdiel je v cene, napríklad za letenky od Air Berlin z Viedne do Barcelony zaplatíte aj viac ako 160 eur, pričom s nízkonákladovou spoločnosťou by ste za letenku z Viedne do Barcelony zaplatili aj menej ako 60 eur. Aký je teda rozdiel v službách? Samozrejmosťou je, že aj počas dvojhodinového letu máte v cene jedlo a nápoje zadarmo. Veľmi ústretové sú spoločnosti aj vtedy, ak chcete zmeniť dátum či meno na letenke a zaobíde sa to bez drahých manipulačných poplatkov.

nitinut / FreeDigitalPhotos.net

nitinut / FreeDigitalPhotos.net

Nízkonakladové spoločnosti

Medzi najznámejšie nízkonákladové spoločnosti patrí Ryanair, Wizzair, easyJet, Niki či Eurowings. V letových parkoch nie je až taký zásadný rozdiel, aj nízkonákladovky majú vo svojich radoch moderné Boeingy či Airbusy. Nechýbajú ani kožené sedačky, tu však väčšinou nenájdete žiadny monitor, na ktorom by ste si mohli pozrieť film či polohu lietadla. V nízkonákladových spoločnostiach nedostanete pri lete občerstvenie, to si však na palube môžete zakúpiť. Tiež je bežným javom, že tieto spoločností lietajú na menšie letiská, ktoré sú často na horšom mieste ako tie hlavné. Napríklad Wizzair lieta do Stockholmu na letisko Skavsta, ktoré je od centra mesta vzdialené približne 1,5 hodiny cesty autobusom. Aj samotné manipulačné poplatky za zmenu mena či dátumu sú často vyššie ako samotná cena letenky.