Rozdiel medzi knihou a e-knihou

Všetko má svoje výhody a nevýhody. Je to tak vždy, a preto keď sa neviete rozhodnúť, nie je nikdy na škodu, zobrať si papierik, spraviť si stĺpčeky s „pre“ a „proti“ a zapísať všetko, čo vám napadne a potom to vyhodnotiť. Banálna technika, ktorá je účinnejšia, ako by ste si mysleli. Ako ste na tom vy a knihy? A čo elektronické knihy? Ktoré sú pre vás lepšie? Poznáte ich pre a proti?

Papierová kniha
Vznikol internet, vznikli online médiá a každý sa pýtal, či tlačené noviny prežijú. Prežili. Keď niekto pochybuje o tom, či prežijú aj tlačené knihy, knihy majú oveľa väčšiu šancu prežiť ako denná tlač. Hoci ich cena je vyššia ako pri e-knihách, vôňa a možnosť dotknúť sa ich, je niečo, čo vám pri e-knihách bude chýbať. Aj to, že si ju nemôžete kúpiť a stiahnuť z priloženého linku k sebe do čítačky či počítaču, ale musíte sa prejsť do kníhkupectva, má svoje čaro. Listovanie večer pri stolnej lampičke v knihe o architektúre a počúvať šušťanie stránok je veľký pôžitok.

Kindle and a book

Elektronická kniha
Akú výhodu majú e-knihy? Môžete si ich kúpiť a čítať okamžite. Tiež nezaberajú vo vašom batohu priestor, idete na výlet do Anglicka a chcete sprievodcu Londýnom? Nemusíte vláčiť ťažký bedeker so sebou, stačí si dať knihu do čítačky či tabletu a máte ju stále k dispozícii. Stále vtedy, keď máte nabitú baterku. Okrem toho, že šetrí miesto, sa môžete o e-knihu podeliť s viacerými ľuďmi naraz. Ale pozor, hoci sa čítačky snažia byť čo najviac priateľské k vašim očiam, stále je veľký rozdiel čítať niečo z displeju a z papiera.

Ťažké rozhodnutie
Rozhodnúť sa či vybrať klasickú alebo e-knihu je náročné. Záleží to od príležitosti – doma si radšej prečítate tlačenú knihu, ale keď idete na dovolenku, je lepšie miesto troch kníh, ktoré zaberú miesto, siahnuť po čítačke a nebudete mať starosť s tým, čo vyhodiť z kufra, aby sa vám tam zmestili knihy.