Rozdiel medzi internetovým a kamenným obchodom

Moderným spôsobom nakupovania sa dnes stáva nakupovanie cez internet. Je pohodlnejšie, jednoduchšie, no často aj lacnejšie a s väčším výberom sortimentu. Nevýhodou môže byť riziko pri nakupovaní, kedy si zákazník nemá možnosť tovar vopred skontrolovať, vyskúšať a pod.

Čo je internetový obchod?

Internetový obchod je obchod umietnený na internetových stránkach, čiže nemá fyzickú podobu, nenájdeme ho v budove, alebo v obchodnom centre. Tento obchod je čisto virtuálny a tovar si prezeráme, vyberáme a objednávame na webových stránkach v internetovom prehliadači. Prevádzkovateľ je zaviazaný zakúpený tovar odovzdať kupujúcemu rôznymi spôsobmi: zaslaním, doručením, osobným odberom atď. Platiť sa dá takisto rôzne, či už prevodom na účet, platobnou kartou alebo na dobierku.

Supertrooper / FreeDigitalPhotos.net

Supertrooper / FreeDigitalPhotos.net

Čo je kamenný obchod?

Kamenný obchod je predajňa tovaru alebo služieb, ktorý je umiestnený vo fyzických priestoroch, čiže v budove alebo exteriéri. Zákazník je obslúžený personálom predajne/obchodu, tovar si môže priamo vyskúšať a priamo na mieste zaplatiť. Tu si môže v budúcnosti takisto uplatniť reklamácie alebo prípadne servis spojený s kupovaným tovarom.

Aký je rozdiel medzi internetovým a kamenným obchodom?

  • internetový obchod je virtuálny = na internete, kamenný obchod je umiestnený v reálnom priestore = budova, exteriér
  • v internetovom obchode zákazník nemá reálnu možnosť tovar vidieť alebo vyskúšať, s čím je spojené riziko
  • internetový obchod šetrí zákazníkom čas, no k tovaru majú rýchlejší prístup v kamennom obchode
  • prevádzkovať internetový obchod je lacnejšie, pretože sa znižujú náklady na priestory a personál oproti kamennému obchodu, veľa krát sa od toho odvíja aj cena
  • kamenný obchod často krát poskytuje jednoduchší a spoľahlivejší servis
  • v internetovom obchode nie je možné platiť v hotovosti