Rozdiel medzi hororom a thrillerom

Filmové žánre horor a thriller sú v princípe rozdielne a to intenzitou a typom emócií aké u diváka vyvolávajú, no ak sú emócie u oboch negatívne a plné strachu, môžu mať k sebe veľmi blízko.

Čo je to horor?

Horor (z angl. horror = hrôza) je filmový žáner, ktorého hlavným cieľom je vyvolať u diváka negatívne emocionálne reakcie, tvorcovia sa snažia vzbudiť najmä strach a zdesenie. Príbeh, postavy a prostredie sú často fantazíjne, môžu byť použité rôzne príšery, upíri, vlkodlaci, démoni, no stále viac sú populárnejšie horory vsadené do reálneho prostredia, kde sa dá takisto nájsť dobrá téma, či už je hlavná postava šialený vrah alebo nebezpečný schizofrenik. Prvý horor vôbec bol nemecký film Upír Nosferatu z roku 1922.

renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

Čo je thriller?

Thriller (z angl. thriller = detektívka) je filmový žáner, ktorý sa snaží vyvolať u diváka pocity napätia, vzrušenia, prekvapenia, neistoty alebo teroru. Thriller chce upútať divákovu plnú pozornosť, preto sú témy veľmi dynamické. Je to často príbeh o boji medzi dobrom a zlom, kedy je hrdina postavený pred vyriešenie problému, napríklad utiecť, poraziť nepriateľa, splniť misiu alebo vzriešiť záhadu. Thriller môže byť vsadený do akčného prostredia, kriminálneho, politického, mysteriózneho a podobne.

Aký je rozdiel medzi hororom a thrillerom?

  • thriller sa snaží vyvolať pocity napätia, akcie a prekvapenia, horor pocity strachu a hrôzy
  • horor je často vsadený do fantazíjneho prostredia alebo využíva fantazíjne postavy v reálnom prostredí, thriller je vsadený skôr do reálneho prostredia a reálnych situácií