Rozdiel medzi dolárom a eurom

Euro spolu s dolárom sú dnes najviac skloňované pojmy v svetovej ekonomike a takisto sú to najsilnejšie menové jednotky sveta.

Čo je dolár?

Dolár ($ – USD) označuje menu alebo platobnú jednotku viacerých krajín a teritórií, ako napríklad USA, Austrália, Nový Zéland, Kanada, Hong Kong a ďalšie. Svetovo najpoužívanejšou a najdôležitejšou menou je Americký dolár, ktorý je menou Spojených Štátov Amerických, najväčšej ekonomiky sveta. Americký dolár je aj najviac využívanou menou v medzinárodnom obchode a väčšina krajín sveta má v dolároch uložené svoje rezervy. V rôznych krajinách tretieho sveta je možné namiesto lokálnej meny platiť dolárom. Americký dolár spravuje a menovú politiku USA určuje FED (Federálny rezervný systém).

anankkml / FreeDigitalPhotos.net

anankkml / FreeDigitalPhotos.net

Čo je euro?

Euro (€ – EUR) je menou (platobnou jednotkou) krajín Eurozóny, teda 17-tich členov Európskej únie, ktorí sa rozhodli nahradiť svoju bývalú menu eurom a splnili podmienky pre prijatie tejto spoločnej meny. Oficiálne euro vzniklo v roku 1999, kedy bolo uvedené na svetové trhy, no hotovostnú podobu dostalo až v r. 2002, kedy prvých 12 štátov EÚ uskutočnilo výmenu starej meny za novú. Euro je dnes druhou najdôležitejšou svetovou rezervnou menou. Predchodcom eura bolo ECU. Menovú politiku v Eurozóne určuje Európska centrálna banka sídliaca vo Frankfurte a spolu s národnými bankami krajín Eurozóny tvorí tzv. Eurosystém.

Aký je rozdiel medzi dolárom a eurom?

  • dolár je menou viacerých krajín, napr. USA, Austrália, Nový Zéland, Kanada, Hong Kong a iné, euro je menou krajín Eurozóny
  • americký dolár je najväčšou rezervnou menou, euro druhou najväčšou
  • euro sa začalo používať v r. 2002, americký dolár je v obehu viac ako 200 rokov