Rozdiel medzi chatou a chalupou

Chata a chalupa sú dva odlišné typy nehnuteľností, hoci si ich ľudia častokrát zamieňajú alebo ich považujú za totožné. Poďme si ich porovnať:

Čo je chata?

Chata je typ stavby určený na sezónnu rekreáciu, respektíve na rekreačné účely, takže žiadny luxus v nej nehľadajte. Na rozdiel od chalúp, sú chaty väčšinou situované priamo v prírode vzdialené od civilizácie. Keďže je takáto stavba zväčša postavená na samote, je riziko vykradnutia objektu vyššie, než v prípade chalupy, ktorá sa zväčša nachádza v obývanej časti obce.

ID-100156617

digidreamgrafix / FreeDigitalPhotos.net

 

Čo je chalupa?

Typickým príkladom chalupy sú staré vidiecke domy, ktoré môžu byť situované priamo v obci alebo v jej okrajovej časti. V takomto objekte je možné celoročne alebo sezónne žiť, pretože nie je určený výhradne len na rekreačné účely (objekt však musí byť skolaudovaný na trvalé bývanie). Výhodou je jednoduché financovanie cez banku, kde je možné využiť hypotekárny úver na chalupu. Ak by ste chceli vykonať na chalupe stavebné úpravy, musíte sa držať predpisov, ako keby sa jedná o rodinný dom.

Staroceska chalupa

 

Aký je rozdiel medzi chatou a chalupou?

  • Chata je určená na rekreačné účely
  • Chata má väčšinou skromný interiér, ktorý je skôr účelný a funkčný než luxusný a priestranný
  • Chalupa je obydlie určené okrem rekreácie aj na prípadné celoročné bývanie, samozrejme pokiaľ je objekt skolaudovaný na trvalé bývanie
  • Výhodou chalupy je možnosť financovania cez bankové produkty
  • Pri stavebných úpravách chalupy sa musíte riadiť predpismi, ako keby sa jedná o rodinný dom