Rozdiel medzi akustickou a elektrickou gitarou

Chceli by ste sa naučiť na gitare, ale neviete sa rozhodnúť či začať na akustickej alebo elektrickej? A vôbec, neviete poriadne, aké sú medzi nimi rozdiely? Jedna rada hneď na úvod – naučiť sa hrať na elektrickej gitare je jednoduchšie ako na akustickej, preto, keď chcete vedieť hrať poctivo a byť dobrým gitaristom, je najlepšie začať sa učiť hrať na akustickej gitare.

Akustická gitara
Hneď prvý rozdiel medzi akustickou a elektrickou gitarou je v tvare a veľkosti. Akustická gitara je oveľa väčšia, hrubšia a je dutá. Má kovové alebo nylónové struny, je vyrobená z lepenej dyhy alebo z masívu, tá z masívu je samozrejme kvalitnejšia a logicky aj drahšia ako preglejková. Najčastejšie má 6, 8, 10 alebo 12 strún a naučiť sa hrať na takejto gitare je oveľa náročnejšie ako ne elektrickej. Preto každý, kto chce ovládať gitaru čo najlepšie, by sa najprv mal naučiť hrať na akustickej.

guitar row

Elektrická gitara
Hlavným rozdielom je, že chvenie strún nie je založené na rezonancii zvuku, ktoré zosilňuje dutá ozvučnica, ale kmitanie strún zachytáva elektromagnetický snímač, ktorý ich mení na signál, ktorý cez kábel prenáša do zosilňovača, ktorý ich konečne premení na zvuk. Najčastejšie majú elektrické gitary iba 6 strún, avšak sú aj so 7 alebo 12 tiež kovovými strunami. Vďaka elektromagnetickému snímaču elektrická gitara nepotrebuje duté telo, a teda má oveľa menšie a tenšie telo ako akustická gitara.

Aký je verdikt?
Naučiť sa hrať na elektrickej gitare je jednoduchšie, aj preto tí najväčší majstri umenia ako Slash, B.B. King, Hendrix, Clapton či Les Paul sa najprv naučili hrať na akustickej gitare. Preto sa obrňte veľkou dávkou trpezlivosti, svoju skúšobňu obrňte zvukovou izoláciou a cvičte, cvičte, cvičte. Až potom prejdite ku elektrickej gitare a dobyte rockové pódiá.