Rozdiel medzi onshore a offshore spoločnosťou
Optimalizácia nákladov je dnes medzi podnikateľmi bežnou praxou. Aj keď niektorí o nej radšej hovoria, ako by ju mali používať v praxi. Nie je to však žiadny pozostatok úsporných opatrení z ekonomickej krízy, hlavným cieľom je maximalizácia zisku. Aké spôsoby optimalizácie podnikatelia používajú? Niektorí objednávajú toner HP CE285a za super ceny, iní optimalizujú počet zamestnancov a ďalší znižujú svoje náklady prostredníctvom onshore a offshore spoločností. Ale aký je medzi týmito dvomi typmi rozdiel?
Čo sú offshore spoločnosti
Offshore spoločnosti sú firmy so sídlom v štátoch, ktoré sú prezývané aj daňové raje. Ako už napovedá prezývka, sú to krajiny, v ktorých je daňové zaťaženie pre podnikateľov nulové alebo takmer nulové. Ide teda o neštandardný ekonomický systém, ktorý nájdete v minimálnom počte štátov na svete. Hoci tento systém nie je štandardný, tak sú to krajiny so stabilnou politickou situáciou a funkčnou legislatívou. Založenie offshore firmy na Seychelách, Britských panenských ostrovoch či v Paname je veľmi populárne. O daňových rajoch sa hovorí, že sa v nich ukrýva až 60 % svetového bohatstva.
Čo sú onshore spoločnosti
Onshore spoločnosti majú sídlo v krajine so štandardným ekonomickým systémom. Tieto krajiny majú stabilný ekonomický a legislatívny systém a často bývajú súčasťou Európskej únie. Tak ako vám pomôžu znížiť náklady? Oproti offshore spoločnostiam to zníženie nákladov nie je až také výrazné (na nulu), ale stále ide o veľmi zaujímavé sumy, pretože podnikatelia využívajú vhodne nastavený daňový systém pre svoje aktivity. Medzi populárne krajiny patrí napríklad Maďarsko, ktoré má daňové zvýhodnenie na úrovni 10 % pre podnikateľov, ktorí nemajú ročný obrat vyšší ako 1,6 milióna eur. Ďalšími atraktívnymi onshore krajinami sú Cyprus, Holandsko, Luxembursko či Malta.