Rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami

Veľa vodičov riskuje svoju a aj bezpečnosť iných, keď si neprezuje letné pneumatiky za zimné predtým, ako udrú prvé mrazy. Aký je rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami? Jedny sú lepšie na suchej a mokrej ceste, druhé sú lepšie na snehu a poľadovici. Je to ako s čalúnením sedačiek v aute – autopoťahy sú lepšie na leto, lebo nemáte pocit, že sedíte na pekáči a kožené sedačky sú lepšie na zimu, lebo sa rýchlejšie ohrejú. Ale aké konkrétne rozdiely sú medzi nimi?

Letné pneumatiky
Základný rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami je v gumovej zmesi, z ktorej sú vyrobené. Spoľahlivé pneumatiky na suché a mokré cesty by mali byť z tvrdšej zmesi ako zimné. Prečo? Pretože teplo urobí gumu mäkšou, takže ich priľnavosť k povrchu je vysoká, pokiaľ s nimi jazdíte v zime, tak táto zmes stvrdne a stratí svoju pôvodnú priľnavosť, preto hrozí nebezpečenstvo. Hoci je toto zásadný rozdiel, no nie jediný.

Zimné pneumatiky
Okrem rozdielu v gumovej zmesi, ktorá je pri zimných pneumatikách oveľa mäkšia ako pri letných, je rozdiel aj v dezéne. Zimná pneumatika má oveľa viac lamiel – to sú tie drobné drážky v oblasti dezénu – ako letná pneumatika a okrem toho, má aj špeciálne drážky, ktoré odvádzajú kašovitý či topiaci sa sneh. Vďaka čomu nie je dezén zapchatý snehom a plní si svoju funkciu.

luigi diamanti / FreeDigitalPhotos.net

luigi diamanti / FreeDigitalPhotos.net

Zvýšte svoju bezpečnosť
To, že máte zimné pneumatiky na svojom 4×4 SUV vám nezaručí, že vyjdete aj ten najstrmejší kopec s kopou snehu. Nemali by ste podceňovať možnosti svojho auta, preto nesmú chýbať autodoplnky ako zimné reťaze na auto či menšia lopatka, ktorou môžete odkopať kolesá, keď zapadnete v ťažkom teréne. Mať terénne auto v zime je super, mať zimné pneumatika povinnosť, no nemôžete sa preceňovať, lebo to môže viesť k rovnakému nešťastiu ako jazda na letných pneumatikách.