Rozdiel medzi MPV a SUV

Jednou z najdôležitejších úloh výrobcov áut je dnes vyrobiť auto, ktoré zaujme čo najväčšiu skupinu ľudí. MPV spĺňa požiadavky modernej rodiny, kým SUV láka svojou praktickosťou a mohutnosťou.

Čo je MPV?

MPV (angl. Multi-purpose vehicle = viacúčelové vozidlo) je osobné vozidlo rozmermi a tvarom podobné dodávke (van). Takýto minivan je vyšší ako sedan, kombi alebo hatchback. Svojím veľkým vnútorným priestorom je často využívaný ako rodinné vozidlo, často krát sa vyrába aj v 7 miestnych verziách.

digidreamgrafix / FreeDigitalPhotos.net

digidreamgrafix / FreeDigitalPhotos.net

Čo je SUV?

SUV (angl. sport utility vehicle = športovo využiteľné vozidlo) je osobné vozidlo, ktoré akoby spája silu a užitočnosť terénneho vozidla s priesrannosťou minivanu alebo rodinného vozidla, či kombi. V niektorých krajinách sa často zamieňa pojem SUV a Off-road. Kým Off-road slúži výlučne na terénnu jazdu, SUV môže spĺňať niektoreé vlastnosti Off-roadu, no primárne je určený na cestu. SUV sú štandardne vybavené pohonom všetkých 4 kolies, no nie je to podmienka. Ak aj majú pohon 4×4, málo kedy majú možnosť prepínania z pohonu 4 kolies na 2 kolesá ako je pri Off-roade bežné. SUV sa stali symbolom luxusu a bezpečnosti, preto sú dnes značne rozšírené aj v mestách.

Aký je rozdiel medzi MPV a SUV?

  • MPV je priestranné rodiné vozidlo, kým SUV ľahké terénne vozidlo
  • SUV zvykne byť vybavené pohonom 4×4, MPV pohonom 2 kolies