Rozdiel medzi mopedom a skútrom

Moped aj skúter sú motorové vozidlá s nízkou spotrebou pre jednoduchú a pohodlnú prepravu v meste. Moped môžeme poháňať aj pedálmi. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Čo je moped?

Moped je dvojkolesové vozidlo vybavené zvyčajne motorom s kubatúrou do 50 cm3 ale takisto má pedále a môže byť poháňaný ľudskou silou. Je to teda niečo medzi bicyklom a motorkou. Je teda zrejmé ako vznikol jeho názov mo (angl. motor) – ped (angl. pedal). Najvyššia dosiahnuteľná rýchlosť sa pohybuje v rozmedzí 30-75 km/h, je teda bezpečnejší a vo väčšine krajinách na ňom môžu legálne jazdiť aj mladšie osoby, vďaka rýchlosti však nie je určený na diaľnicu. V rôznych krajinách sú však legislatívy ohľadom registrácie a riadenia iné. Moped slúži pre prepravu jednej osoby.

sippakorn / FreeDigitalPhotos.net

sippakorn / FreeDigitalPhotos.net

Čo je skúter?

Skúter je dvojkolesové čisto motorové vozidlo, je teda veľmi príbuzné motorke a niektoré skútre sú zároveň aj motorkami. Skútre sa vyrábajú s rôznou kubatúrou a to 50-125cm3, no väčšie cestovné skútre sú vybavené aj motormi s oveľa väčším objemom. Rozdiel medzi skútrom a obyčajnou motorkou je hlavne v priestore medzi riadidlami a sedadlom vodiča, ktorý je prázdny, nastupuje sa teda z boku a jazdec má počas jazdy nohy nie okolo motorky ale v tomto priestore. Motor a palivová nádrž je situovaná pod sedadlom a väčšina skútrov je vybavená automatickou prevodovkou. Na skútri sa môžu naraz odviezť dve osoby.

Aký je rozdiel medzi mopedom a skútrom?

  • Moped môže poháňať motor alebo pedále (človek), skúter je motorové vozidlo
  • Moped sa vyrába s kubatúrou do 50cm3, skúter od 50cm3, skúter má teda aj vyššiu maximálnu rýchlosť
  • Moped nie je určený na diaľnicu a na veľké vzdialenosti, no skútre sa vyrábajú aj na tento účel
  • Moped je stavaný pre jedného jazdca, skúter pre jedného alebo dvoch