Rozdiel medzi globálnym otepľovaním a skleníkovým efektom
Čo je globálne otepľovanie?
Globálne otepľovanie je moderná teória, ktorá tvrdí, že klimatické podmienky na Zemi sa v posledných rokoch rapídne menia, dochádza k oteplovaniu atmosféry a oceánov planéty, priemerná teplota z roka na rok stúpa, topia sa ľadovce, stúpa morská hladina. Pre túto teóriu hovorí veľa dôkazov, ako napríklad zmenšovanie arktídy a zamrznutej casti antarktídy, merania priemerných teplôt, nedostatok vody v mnohých krajinách. Príčinou môže byť stenšovanie ozónovej vrstvy, skleníkový efekt spôsobený vypúštaním CO2 a iných skleníkových plynov do atmosféry, zlá regulácia vody v dôsledku ničenia lesného ekosystému a podobne. Teória globálneho otepľovania má aj mnoho odporcov, ktorý tvrdia že zvyšovanie teploty je prirodzený jav.
Čo je skleníkový efekt?
Skleníkový efekt je jav, kedy sa cez deň ohrievajú nižšie vrstvy atmosféry a v noci sa ochladzujú pomalšie, takýto jav nastáva aj v skleníku, alebo fóliovníku, no v atmosfére vzniká vplyvom skleníkových plynov, ktoré dlhovlnné infračervené žiarenie absorbujú.
Aký je rozdiel medzi globálnym otepľovaním a skleníkovým efektom?
- globálne otepľovanie je jav alebo teória o tom, že priemerná teplota na zemskom povrchu a v atmosfére rastie, skleníkový efekt je jav, ktorý má za následok otepľovanie spodných vrstiev atmosféry
- skleníkový efekt je jednou z príčin globálneho otepľovania