Rozdiel medzi elektrickým a plynovým ohrevom

Vyrábať teplo dokážeme rôznymi spôsobmi, napríklad pálením fosílnych palív, alebo naopak veľmi modernými technológiami. Ale najrozšírenejšie sú stále dva spôsoby – elektrina a plyn. Každý sa hodí trochu na niečo iné a elektrický ohrievač môže byť v niektorých situáciách oveľa lepšia voľba ako plynový a naopak.

Elektrina zohrieva vodu alebo vzduch tak, že väčšinou v špirále alebo podobne, je vodič, ktorým prechádza elektrický prúd, ktorý zohrieva okolie (Joulove teplo). Elektrina nie je veľmi efektívna, naopak pri plyne sa takmer celý objem spáleného paliva premení na teplo, bez zbytočných tepelných strát.

greenphile / FreeDigitalPhotos.net

greenphile / FreeDigitalPhotos.net

Plyn sa ku koncovému zákazníkovi dopravuje v potrubiach, prípadne v mobilných vymeniteľných nádobách. Plyn sa môže tlačiť v obrovských plynovodoch z obrovských vzdialeností (z Ruska atď.) a skladuje sa v obrovských podzemných zásobníkoch. To preto, lebo jeho spotreba (ale aj dodávka) je v rôznych obdobiach nerovnomerná. Plyn treba filtrovať od pevných alebo vodných nečistôt a celkovo, logistika plynárenstva je úplne iná ako pri elektrine, kde sa „tovar“ dodáva jednoducho po drôtoch.

Spotreba plynu sa meria v kubických metroch, je však možné to previesť na kilowatt hodiny (alebo megawatt) ako u elektriny. Vo všeobecnosti je v súčasnosti plyn oveľa lacnejší. Pre jeho ekonomickú výhodu sa viac hodí na súvislé dlhodobé kúrenie, kým elektrické ohrievače sú zase lepšie na príležitostné kúrenie. Avšak plynový spotrebič s vlastnou nádobkou je mobilnejší ako elektrický, ktorý je viazaný svojím káblom.

Plyn je ekologickejší. Nenecháva splodiny (okrem vodnej pary) a tým pádom ani neupcháva komíny. Elektrina je ekologická iba zdanlivo – u koncového zákazníka. Pri jej výrobe však vzniká veľa odpadu. Pri jadrovej elektrine je odpadu síce menej, ale je extrémne nebezpečný a jeho skladovanie je veľmi náročné. Uhlíková stopa (po zvážení všetkých aspektov výroby a dopravy) plynového spôsobu je podľa výpočtov zhruba o 43 percent nižšia ako u elektriny.

Plynový ohrievač rozpálite oveľa rýchlejšie ako elektrický. Preto napríklad aj plynový prietokový ohrievač poskytne horúcu vodu okamžite, kým elektrický bojler musí byť zapnutý istý čas, kým vodu zohreje.

Riziko v plynu nespočíva ani tak vo výbuchu ako si ľudia často myslia, ani v otrave samotným plynom, ale v otrave oxidom uhoľnatým, ktorý vzniká pri nedokonalom spaľovaní a ročne má na svedomí veľa životov, najmä pri neodbornom kúrení v uzavretých priestoroch. Elektrina zase zabíja pri kontakte s neizolovaným vodičom, poprípade spôsobuje požiare – opäť pri zlej manipulácii.