Rozdiel medzi družstevným bytom a bytom v osobnom vlastníctve
Pokiaľ kupujete nový byť, určite Vás zaujíma, či je nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve predávajúceho alebo sa jedná o tzv. družstevný byt. Čo znamená mať byt v osobnom vlastníctve a čo je to družstevný byt? Pomôžeme Vám rozlíšiť tieto dva pojmy a priblížiť, aké sú rozdiely medzi týmito dvoma stavmi.
Byt v osobnom vlastníctve znamená, že vlastník daného bytu je zapísaný v liste vlastníctva, a ako taký môže, resp. je oprávnený s bytom disponovať – predávať prípadne byt založiť pri hypotéke či pôžičke.
V prípade družstevného bytu je jeho užívateľ len členom bytového družstva, čo znamená, že podľa nájomnej zmluvy s družstvom je oprávnený takýto byt užívať – bývať v ňom. Nie je však jeho majiteľ, pretože nemá daný byt v osobnom vlastníctve.
Ak si teda kúpite byt, ktorý je družstevný, byt nevlastníte, ale len si kupujete členské práva v bytovom družstve, čo Vás oprávňuje byt užívať. Môžete však bytové družstvo požiadať o odkúpenie bytu do osobného vlastníctva, čiže po vyplatení tzv. anuity (zostatkovej hodnoty bytu) Vám družstvo nehnuteľnosť môže previesť do osobného vlastníctva.
Pre väčšinu ľudí je problematické kúpiť si družstevný byt a preto hľadajú len byty na predaj v osobnom vlastníctve. Dôvodom je, že ak by chceli kúpiť družstevný byt musia disponovať hotovosťou, nakoľko družstevný byt nie je štandardne možné prefinancovať cez hypotekárny úver. Na možnosti prefinancovania bytu sa však skúste opýtať pracovníkov banky, možno sa spoločne dopracujete k riešeniu.