Rozdiel medzi obyčajnou a LED žiarovkou

Nielen Európska únia, ale aj ľudia sami sa snažia urobiť svoje domácnosti energeticky efektívne. To znamená, že neefektívne radiátory menia za podlahové kúrenie, ktoré sa používa aj v pasívnych domoch, zatepľujú domy, vymieňajú staré okna za nové plastové, ale aj obyčajné žiarovky nahrádzajú LEDkami. Aj keď sa v minulosti LEDky využívali hlavne na osvetlenie skladov, dnes sú už bežnou súčasťou domácností. Aký je rozdiel medzi týmito dvomi typmi osvetlenia?

Obyčajné žiarovky

Obyčajné žiarovky fungujú tak, že elektrický prúd rozžiari wolfrámové vlákno, ktoré je „uväznené“ v sklenej bubline. Sú veľmi neefektívne, na svetlo dokážu premeniť iba 3 % elektrickej energie. Zvyšok energie menia na teplo. Ich životnosť je približne 1000 hodín a navyše sa skracuje, ak často zhasínate a zažínate – wolfrámové vlákno sa prepaľuje. Nie sú veľmi šetrné ani k vašim očiam a zdraviu, pri nesprávne zvolených klasických žiarovkách to môže dôjsť až do takého štádia, že budete potrebovať liečbu bolesti kvôli migrénam či problémom so zrakom.

digitalart / FreeDigitalPhotos.net

digitalart / FreeDigitalPhotos.net

LED žiarovky

LED je skratka od Light Emitting Diode = dióda vyžarujúca svetlo. Sú to polovodičové doštičky meniace elektrickú energiu na svetlo. Ich životnosť sa pohybuje v rozmedzí od 30 tisíc do 50 tisíc hodín, navyše časté vypínanie a zapínanie svetla ich životnosť nijako neovplyvňuje. Sú oveľa šetrnejšie k zdraviu a ich hlavou výhodou je, že zo všetkých známych typov žiaroviek najúčinnejšie premieňajú energiu. Približne až 90 % energie dokážu premeniť na svetlo. Napríklad LED verejné osvetlenie v Senci pomohlo mestu oproti halogénovým žiarovkám ušetriť približne 100 000 eur ročne. Ďalšou výhodou je, že sú odolnejšie voči otrasom. Aj vďaka týmto parametrom sú LED žiarovky budúcnosťou. Aspoň dovtedy, kým sa vedcom nepodarí zostrojiť takú žiarovku, ktorá premení 100 % energie na svetlo. A to tak skoro zrejme nebude.