Rozdiel medzi vysokozdvižným a nízkozdvižným vozíkom
Sklad bez poriadnej manipulačnej techniky nemôže efektívne fungovať. Doba, keď sa materiál v skladoch prenášal ľudskými rukami je našťastie už dávno preč. Nemusíte byť skladník, aby ste vedeli, že medzi vysokozdvižným a nízkozdvižným vozíkom je rozdiel. To je jasné už zo samotného názvu, ale aký je medzi nimi rozdiel? Tých rozdielov je hneď niekoľko. Ktoré to sú?
Vysokozdvižný vozík
Kedysi bol poháňaný spaľovacím motorom, no kvôli uzatvoreným priestorom v sklade museli výrobcovia hľadať alternatívy. Aj ich našli – elektrický vysokozdvižný vozík a tiež plynový. Akú maximálnu nosnosť má „zdvižka“? Keď berieme do úvahy iba klasické stroje a nie megaobrov, ktoré dvíhajú desiatky ton, tak bežný vysokozdvižný vozík na svojej hydraulickej vidlici dvihne váhu aj okolo 9 ton.
Veľkou výhodou vysokozdvižného vozíka, oproti nízkozdvižnému je, že dokáže tovar vykladať až do niekoľko metrovej výšky. Takže žiadny vysoký regál nie je pre neho nezdolateľný problém. Taktiež na obsluhu „zdvižky“ je potrebný špeciálny kurz a vodičský preukaz, bez ktorého nemôžete túto mašinu obsluhovať.
Nízkozdvižný vozík
Je ovládaný ručne, nemôžete si doňho sadnúť a šoférovať, pretože staršie typy nemajú žiadnu kabínku, žiadny motor. Až tie novšie majú elektrické akumulátory, ktoré uľahčujú manipuláciu s ním. Slúži primárne na prevoz palety z miesta na miesto a nedá sa na ňom vyložiť materiál do výšky. Staršie typy sú poháňané ľudskou silou, takže je dôležité, aby boli všetky ložiská v poriadku, nech ho vládzete obsluhovať.
Akú váhu dokážu nízkozdvižné vozíky preniesť? Dokážu previezť podobný náklad ako vysokozdvižné vozíky, ale je to spôsobené tým, že nemusia tento náklad dvíhať do výšky. Ak sa pýtate, koľko ton je „podobný náklad“, je to okolo 3,5 tony. Odteraz budete mať v tom jasno, ako vyzerá vysoko a ako nízkozdvižný vozík.