Rozdiel medzi šampanským a sektom

Čo je šampanské?

Šampanské, alebo aj šampus je druh šumivého vína, názov dostal podľa oblati Champagne vo Francúzsku, ktorá je známa výrobou exkluzívnych značiek tohto alkoholického nápoja. Toto víno dozrieva sekundárnym kvasením vo fľaši, nie je umelo sýtené oxidom uhličitým, preto by sa vínne sekty nemali označovať názvom šampanské. Takisto je názov Champagne chránenou značkou vín z tejto oblasti. Efekt karbonizácie spôsobuje vznik tlaku vo fľaši. Šampanské by sa malo po správnosti otvárať pomaly s ľahkým puknutím zátky.

m_bartosch / FreeDigitalPhotos.net

m_bartosch / FreeDigitalPhotos.net

Čo je sekt?

Sekt je druh šumivého vína, vyrába sa primárnym alebo sekundárnym kvasením vína alebo muštu, niekedy sa umelo karbonizuje CO2, čiže oxidom uhličitým. Sekty sa vyrábajú kvasením v tankoch, tento postup je lacnejší a rýchlejší, a tak isto aj francúzkou metódou na výrobu šamapanského, kedy zreje víno 9 mesiacov vo fľaši. Rôzne druhy sektov sa nesprávne nazývajú šampanské aj keď ním nie sú.

Aký je rozdiel medzi šampanským a sektom?

  • sekt sa vyrába metódou karbonizácie zrením vo fľaši alebo kvasia v tankoch a umelo sa karbonizujú CO2, šampanské výlučne druhotným kvasením vo fľaši
  • šampanské pochádza z francúzskeho regiónu Champagne špeciálnou metódou, sekty sú šumivé vína všeobecne