Rozdiel medzi radiátormi a podlahovým kúrením

Dnes už väčšina pasívnych domov používa podlahové kúrenie, čo už niečo naznačuje. Ak sa však rozhodujete, či si do bytu alebo domu dáte podlahové alebo radiátorové kúrenie, mali by ste vedieť hlavné rozdiely, ktoré sú medzi nimi. A tým nie je, že jedno je pod podlahou a druhé je voľným okom viditeľné. Aký je teda rozdiel medzi radiátormi a podlahovým kúrením?

Radiátory

Na prvý pohľad viditeľným rozdielom medzi podlahovým kúrením a radiátormi je ten, že radiátory sú umiestnené v priestore, a tak vám ukrajujú priestor z izby. Síce oba spôsoby vykurovania najčastejšie využívajú plynové kotly, no radiátory sú oveľa menej efektívne a aj náročnejšie na spotrebovanú energiu. V oboch prípadoch sa používa vykurovanie teplou vodou, ale ak si porovnáte radiátor a plochu podlahového kúrenia, radiátor je menší, a tak aj menej účinný. Jeho hlavnou výhodou je, že ak si chcete zaviesť radiátorové kúrenie do už postaveného domu/bytu je to jednoduchšie a lacnejšie ako pri podlahovom kúrení. Okrem toho rýchlejšie miestnosť vykúria, takže sú vhodnejšie do priestorov, kde nebývate a potrebujete teplo hneď – napríklad chata.

Foto: Rugby471 & Bios (original) – Own work, File:Radiator op blauw-wit-gestreepte tegels.JPG, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2442633

Foto: Rugby471 & Bios (original) – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2442633

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie je efektívnejšie, pretože polybuténové trúbky sú umiestnené pod celou plochou izby, takže priestor vyhrievajú rovnomernejšie. Okrem toho nevíria a nevysušujú vzduch, čo je veľká výhoda pre astmatikov a alergikov. Taktiež údržba je minimálna a ak máte zateplenie, úspora oproti radiátorom sa môže pohybovať aj na úrovni 30 %. Nevýhodou je, ak ste sa rozhodli dať podlahové kúrenie už do postavenej nehnuteľnosti, vtedy je to pomerne náročné a aj drahé. Ide však o dlhodobú investíciu, ktorej návratnosť je na úrovni 8 rokov. Takže ak ste fanúšikom energeticky efektívnych domácností, potom by ste pri stavbe či rekonštrukcii nehnuteľnosti mali dať prednosť práve podlahovému kúreniu.